Otázky a odpovědi

Jak se objednat?

Diagnózu syndromu karpálního tunelu je nutné předoperačně potvrdit nálezem na EMG (elektromyografickém) vyšetření, které budete potřebovat k objednání na naší konzultaci a to buď e-mailem: info@neuroendo.cz či tel.: 604226996.

V případě, že je u Vás zjevné klinické podezření na syndrom karpálního tunelu a EMG stále nemáte, pomůžeme Vám s jeho obstaráním.

Co mohu očekávat po operaci? 

Vymizení či výrazné zmírnění bolestí lze očekávat již v prvních 2 dnech po operaci, rychle taktéž dochází k ústupu brnění/mravenčení prstů, podstatně déle (týdny až měsíce) si obvykle musíte počkat na zlepšení citlivosti prstů a dlaně a také zlepšování svalové síly a šikovnosti postižené ruky. U některých pacientů s velmi těžkým předoperačním postižením ruky může být nerv postižen již nevratně a k funkčnímu zlepšení již bohužel nedochází, bolesti se však uvolněním nervu zlepšují spolehlivě.

Opatrně můžete ruku zapojovat do činností již po několika dnech, vyvarujte se však tlaku na oblast přechodu zápěstí a dlaně (svírání předmětů, otevírání dveří stiskem kliky atd.) 

V případě pooperační bolesti rány či oblasti dlaně se zbytečně nebraňte využít běžně dostupných analgetik.

Jak o ruku nejlépe pečovat?

Ihned po operaci

Pacienti odchází se sterilním krytím rány a elastickým obinadlem oblasti zápěstí, které lze sejmout již navečer v den operace. Poté je ranka již jen sterilně kryta. Důležité je udržet v prvních pooperačních dnech sterilitu rány, a proto ji nedoporučujeme v prvních 2-3 dnech odkrývat. V případě stržení, výrazného zašpinění, namočení krytí je nezbytná jeho pokud možno sterilní výměna.

Ruku můžete, zprvu velmi opatrně, od následujícího dne operace postupně zapojovat do lehkých činností. Velmi prospěšná je zvýšená poloha operované končetiny a občasné pohybování prsty tzv. navolno. Pokud by Vás ruka bolela, vemte si běžné analgetikum (Ibalgin, Aulin, Paralen atd.).

S výhodou bývá užívat proti otoku lék Aescin v dávkování 2-2-2 po dobu 10dnů, je volně dostupný bez receptu v lékárně.

Po odstranění stehů

Cca 10.pooperační den odstraníme stehy a zhojenou ranku přelepíme malým krytím, které však můžete již následující den definitivně odstranit.

Postupně můžete ruku více  a více zapojovat do běžných činností, časový odstup od operace do plného zatížení operované ruky je individuální a pohybuje se mezi 2 – 6 týdny.

Většina našich pacientů nepotřebuje speciální rehabilitaci a úplně postačí provádět tlakovou masáž přechodu zápěstí a dlaně druhou, neoperovanou rukou. S výhodou bývá cvičení s opakovaným stiskáváním měkčího masážního míčku.

Nebojte, o všem podstatném Vás během operace a pooperačních kontrol poučíme.